ATLETISMULTIMELE ȘTIRI

Sibianca Alexandra Hudea aleargă la Festivalul Olimpic al Tineretului European din Slovenia

Consiliul Federal a aprobat în ședința din 01.07.2023, în unanimitate, componența delegației de atleți care va lua parte la Festivalul Olimpic al Tineretului European în perioada 23 – 30.07.2023 la Maribor/Slovenia.

Alexandra Hudea a fost selectată în lotul României pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOYE) din Slovenia, care va avea loc în perioada 24-30 iulie 2023. Hudea va concura la proba de 3.000 de metri plat.

Alexandra Hudea este una dintre cele mai bune atlete din România la această probă. Ea a câștigat medalia de aur la Campionatele Naționale de Juniori în 2022 și medalia de argint la Campionatele Naționale de Seniori în 2023.

Hudea este o atletă foarte talentată și are șanse mari de a obține o medalie la FOYE. Ea este o concurentă puternică și este pregătită pentru acest concurs.

Atleta pregătită de Vasile Ibăfălean va alerga în proba de 3.000 de metri, fiind calificată după aurul obținut la București în perioada 20 – 21 mai 2023. Sportiva de la CSS Mediaș se va deplasa în Slovenia cu un lot de antrenori format din Staicu Ștefan, Sandu Nicoale, Floroiu Emilian, Tudor Bogdan, Eșanu Otilia, Enescu Alina și Dragomir Cristian.

BĂIEȚI

Nr NUME PRENUME PROBA P.B. S.B. DATA / LOCUL
crt 2023 REALIZĂRII
1 DOHOTARIUADRIAN 100 m.pl.+ ștafetă 100+200+300+400m 10,68 10,68 23-24.06.2023 Craiova
2 JAKAB SZILARD SAMUEL 200 m.pl.+ ștafetă 100+200+300+400m 22,08 22,08 23-24.06.2023 Craiova
3 IORDACHE CĂTĂLIN ALEX 400 m.pl.+ 100+200+300+400 m 48,96 48,96 23-24.06.2023 Craiova
4 PRÂSNEAC ALEXANDRU 800 m 1:52.87 1:52.87 3-4.06.2023 București
5 ȘTEFAN LUCIAN 3000 m 8:25.54 8:25.54 3-4.06.2023 București
6 DUMITRA VLAD 110 m.garduri 14,10 14,10 3-4.06.2023 București
7 DAMIAN DAVID ȘTEFAN 400 m.garduri + ștefetă 100+200+300+400 m 54,05 54,05 3-4.06.2023 București
8 ȘAVLOVSCHI ALIN 2000 m.obstacole 5:50.91 5:54.71 13-14.05.2023 București
9 EȘANU MIHNEA Triplusalt 15,07 15,07 23-24.06.2023 Craiova
10 CIOBANU ȘTEFAN ALEX Greutate 19,61 19,61 13-14.05.2023 București
11 MOTORCA MIHAI Disc 60,15 55,05 13-14.05.2023 București
12 POPESCU CRISTIAN Săritura în lungime 7,35 7,35 13-14.05.2023 București
13 CĂLIN MIHAI Săritura în înălțime 2,02 2,02 23-24.06.2023 Craiova
14 BĂRBOI CARLOS ANDREI 1500 m 4:05.47 4:05.47 10-11.06.2023
15 POPESCU NARCIS Aruncarea suliței 60,05 56,11 13-14.05.2023 București

FETE

Nr NUME PRENUME PROBA P.B. S.B. DATA / LOCUL
crt 2023 REALIZĂRII
1 TIȚĂ BIANCA MARIA 100 m.pl + ștafetă 100+200+300+400 m 12,42 12,42 20-21.05.2023 București
2 BALINT ȘTEFANIA 200 m.pl + ștafetă 100+200+300+400 m 24,99 24,99 23-24.06.2023 Craiova
3 CAPOTĂ MARIA 400 m+ștafetă 100+200+300+400 m 55,06 55,06 23-24.06.2023 Craiova
4 CONSTANTIN LENUTA 1500 m 4:24.44 4:24.44 20-21.05.2023 București
5 HUDEA ALEXANDRA 3000 m 9:41.71 9:45.50 3-4.06.2023 București
6 UȚĂ ȘTEFANIA 400 m.garduri + ștafetă 100+200+300+400 m 57,32 57,32 3-4.06.2023 București
7 SPÎNU CRISTINA Săritura în lungime 5,80 5,71 13-14.05.20223 București
8 JARCU RALUCA MARIA Triplusalt 11,77 11,77 10-11.06.2023 București
9 FÎRȚALĂ ADINA Aruncarea greutății 14,99 14,99 3-4.06.2023 București
10 VIȘAN ANA-MARIA Aruncarea discului 45,24 45,24 13-14.05.20223 București
11 IACOB ALEXANDRA Aruncarea ciocanului 64,15 60,16 3-4.06.2023 București
12 POP ALESSIA Marș 25:33.24 25:54.05 3-4.06.2023 București
13 SOMAY DORIS Aruncarea suliței 39,46 39,46 25-26.03.2023 București

Alte știri sport din Sibiu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button