FOTBALULTIMELE ȘTIRI

Începe Liga 3: ACS Mediaș și-a aflat adversarul din prima etapă

Vineri, 11 august, la sediul Federației Române de Fotbal a avut loc tragerea la sorți a programului competițional al sezonului 2023-2024 din Liga 3.

Etapa 1
CS METALURGISTUL CUGIR – CSM AVÂNTUL REGHIN
ACS MEDIAŞ 2022 – CSM UNIREA ALBA IULIA
ACS TG. MUREŞ 1898 – MSE 1898 – CS UNIREA UNGHENI 2018
CS UNIVERSITAR DIN ALBA IULIA – ACS INDUSTRIA GALDA
ACS ACADEMIA DE FOTBAL VIITORUL CLUJ – CS GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD
Etapa 2
CSM AVÂNTUL REGHIN – CS GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD
ACS INDUSTRIA GALDA – ACS ACADEMIA DE FOTBAL VIITORUL CLUJ
CS UNIREA UNGHENI 2018 – CS UNIVERSITAR DIN ALBA IULIA
CSM UNIREA ALBA IULIA – ACS TG. MUREŞ 1898 – MSE 1898
CS METALURGISTUL CUGIR – ACS MEDIAŞ 2022
Etapa 3
ACS MEDIAŞ 2022 – CSM AVÂNTUL REGHIN
ACS TG. MUREŞ 1898 – MSE 1898 – CS METALURGISTUL CUGIR
CS UNIVERSITAR DIN ALBA IULIA – CSM UNIREA ALBA IULIA
ACS ACADEMIA DE FOTBAL VIITORUL CLUJ – CS UNIREA UNGHENI 2018
CS GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD – ACS INDUSTRIA GALDA
Etapa 4
CSM AVÂNTUL REGHIN – ACS INDUSTRIA GALDA
CS UNIREA UNGHENI 2018 – CS GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD
CSM UNIREA ALBA IULIA – ACS ACADEMIA DE FOTBAL VIITORUL CLUJ
CS METALURGISTUL CUGIR – CS UNIVERSITAR DIN ALBA IULIA
ACS MEDIAŞ 2022 – ACS TG. MUREŞ 1898 – MSE 1898
Etapa 5
ACS TG. MUREŞ 1898 – MSE 1898 – CSM AVÂNTUL REGHIN
CS UNIVERSITAR DIN ALBA IULIA – ACS MEDIAŞ 2022
ACS ACADEMIA DE FOTBAL VIITORUL CLUJ – CS METALURGISTUL CUGIR
CS GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD – CSM UNIREA ALBA IULIA
ACS INDUSTRIA GALDA – CS UNIREA UNGHENI 2018
Etapa 6
CSM AVÂNTUL REGHIN – CS UNIREA UNGHENI 2018
CSM UNIREA ALBA IULIA – ACS INDUSTRIA GALDA
CS METALURGISTUL CUGIR – CS GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD
ACS MEDIAŞ 2022 – ACS ACADEMIA DE FOTBAL VIITORUL CLUJ
ACS TG. MUREŞ 1898 – MSE 1898 – CS UNIVERSITAR DIN ALBA IULIA
Etapa 7
CS UNIVERSITAR DIN ALBA IULIA – CSM AVÂNTUL REGHIN
ACS ACADEMIA DE FOTBAL VIITORUL CLUJ – ACS TG. MUREŞ 1898 – MSE 1898
CS GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD – ACS MEDIAŞ 2022
ACS INDUSTRIA GALDA – CS METALURGISTUL CUGIR
CS UNIREA UNGHENI 2018 – CSM UNIREA ALBA IULIA
Etapa 8
CSM AVÂNTUL REGHIN – CSM UNIREA ALBA IULIA
CS METALURGISTUL CUGIR – CS UNIREA UNGHENI 2018
ACS MEDIAŞ 2022 – ACS INDUSTRIA GALDA
ACS TG. MUREŞ 1898 – MSE 1898 – CS GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD
CS UNIVERSITAR DIN ALBA IULIA – ACS ACADEMIA DE FOTBAL VIITORUL CLUJ
Etapa 9
ACS ACADEMIA DE FOTBAL VIITORUL CLUJ – CSM AVÂNTUL REGHIN
CS GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD – CS UNIVERSITAR DIN ALBA IULIA
ACS INDUSTRIA GALDA – ACS TG. MUREŞ 1898 – MSE 1898
CS UNIREA UNGHENI 2018 – ACS MEDIAŞ 2022
CSM UNIREA ALBA IULIA – CS METALURGISTUL CUGI

Faza I. Sezon regular, tur-retur, rezultând un total de 18 etape.

Faza a II-a. În fiecare serie se va disputa un play-off (între primele patru clasate) și un play-out (între celelalte 6 echipe).
Play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape (pe baza tabelei Berger de 4).
Play-out-ul se va juca în format tur-retur, 10 etape (pe baza tabelei Berger de 6).

Locul din clasament final al sezonului regular va da ordinea în tabela Berger corespunzătoare play-off-ului / play-out-ului (ex. locul 1 în sezon este poziția 1 în play-off, locul 5 în sezon este poziția 1 în play-out ș.a.m.d.).

Faza a III-a. În această fază vor participa doar echipe din play-off, 20 în total – primele două clasate în play-off-ul fiecărei serii. Se vor disputa două runde de baraj:
Runda semifinală – cele 20 de echipe vor fi împerecheate în 10 dueluri în dublă manșă, după cum urmează (echipele de pe locurile 1 vor fi gazde în retur):

B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Runda finală – cele 10 câștigătoare ale primei runde vor fi împerecheate în 5 dueluri ce vor fi decise în dublă manșă, după cum urmează (gazda meciului tur va fi decisă prin tragere la sorți):

Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Cele 5 învingătoare ale rundei finale vor evolua în sezonul 2024-2025 al Ligii 2.

Doar în actuala ediţie de campionat, ca urmare a creşterii numărului de echipe la 22 în Liga 2, sezonul 2024-2025, va fi necesară stabilirea unei a şasea promovate din eşalonul al treilea.

Pentru determinarea acesteia se va disputa o minicompetiţie, la care vor participa cele mai bune 4 dintre cele 5 echipe învinse în finalele barajelor. Mini-competiția va fi formată din semifinale și finală (un singur joc pe terenul primei extrase la “împerechere”), câştigătoarea finalei urmând a promova în Liga 2, ediţia 2024-2025.

Retrogradează ultimele două clasate din play-out-ul fiecărei serii împreună cu echipa de pe locul 4 din play-out cu cea mai slabă linie de clasament.

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button