SPORT ÎN ROMANIA

România, pe locul 8 la FIBA 3X3 U23 World Cup

Echipa națională masculină de baschet 3×3 U23 a României a încheiat FIBA 3X3 U23 World Cup pe locul 8, după ce a fost învinsă de SUA în sferturile de finală.

În faza grupelor, România a câștigat trei meciuri din patru, învingând Austria, Benin și Franța. În ultimul meci al grupei, România a pierdut cu Polonia, dar acest rezultat nu a avut nicio influență asupra calificării în sferturi.

În sferturile de finală jucate duminică, România a fost învinsă de Statele Unite ale Americii, scor 13-21. George Blaj-Voinescu, Aurelian Gavriloaia, Vlad Nistor și Mihnea Brie au început curajos partida, dar apărarea americană a fost prea puternică și a valorificat rapid greșelile din atac ale românilor. Tricolorii nu au mai putut recupera diferența de pe tabelă, cedând în cele din urmă jocul.