FOTBALULTIMELE ȘTIRI

FC Hermannstadt învinsă la Cluj în primul meci oficial din acest an

Într-o partidă disputată pe un teren greu, din cauza condițiilor meteo, Universitatea Cluj a învins sâmbătă, pe teren propriu, cu 2-1, formația FC Hermannstadt.

Prima repriză a fost una fără ritm și fără ocazii, cele mai periculoase faze fiind create de Ovidiu Bic, care a șutat pe lângă poartă în minutul 16 și a fost respins de Vlad Muțiu în minutul 33.

În minutul 60, Hermannstadt a deschis scorul prin Murgia, care a profitat de o greșeală a lui Chipciu și a lui Paraschiv. Chipciu a egalat în minutul 63, cu un șut din careu, iar Daniel Popa a marcat golul victoriei pentru Universitatea Cluj în minutul 75, după o pasă decisivă a lui Nistor.

Initial, golul lui Popa a fost anulat pentru ofsaid, dar după analiza VAR, a fost validat.

Cu această victorie, Universitatea Cluj a urcat pe locul 6 în clasament, cu 32 de puncte, și a obținut un loc de play-off. FC Hermannstadt ocupă poziția a 8-a, cu 29 de puncte.