ATLETISMULTIMELE ȘTIRI

Alexandra Hudea, debut cu dreptul în 2024. Sportiva din Mediaș, pe podium la Campionatul Național de Sală

Atleta Alexandra Hudea, pregătită de Vasile Ibășfălean, a câștigat două medalii de argint la Campionatul Național de Sală, prima etapă din 2024.

Sportiva din Mediaș a luat startul în probele de 1500 de metri și 3000 de metri.

Sâmbătă, la 1500 de metri, Alexandra s-a clasat pe locul secund, cu timpul de 4 minute, 39 de secunde și 44 de sutimi, fiind depășită de Mihaela Blaga de la Blaj.

Duminică, Alexandra a repetat performanță și la proba de 3000 de metri, clasându-se pe locul secund cu timpul de 9 minute, 45 de secunde și 22 de sutimi.

Anti George Adrian, legitimat la CS Șoimii Sibiu, a obținut medalia de bronz la proba de greutate U20. Cu 14,85 de metri, sportiviul sibian a fost la un pas de medalia de argint, unde sportivul tulcean Axentiev Andrei a aruncat 15,08 de metri.