BASCHETULTIMELE ȘTIRI

CSU Andu Sibiu U14, victorie dramatică în derby-ul cu U BT Cluj Napoca

Un turneu excelent a fost reușit de echipa CSU Andu Sibiu U14, antrenată de Juris Vasiļjevs și Mădălina Geleriu. Băieții noștri au avut prestații excepționale sâmbătă și duminică la Șura Mică, câștigând toate cele 3 meciuri disputate.

Primele două partide au fost dominate de echipa sibiană, cu victorii autoritare și diferențe mari de scor.

Derbiul grupei, contra celor de la U-BT Cluj Napoca, campioana en-titre, a fost un meci cu adevărat special. Ambele echipe au demonstrat un baschet de nivel înalt, cu un joc rapid, multă mișcare în teren și agresivitate pozitivă. Clujenii au dominat prima parte a meciului, scorul după 2 sferturi fiind 42-32.

După pauză, baschetbaliștii sibieni au crescut intensitatea jocului și, treptat, calitatea lor fizică superioară i-a ajutat să revină în meci. Ultimele minute au fost extrem de tensionate, cu scorul mereu strâns. Dogaru a adus echipa noastră în conducerea meciului cu 20 de secunde rămase, iar clujenii au ratat două aruncări libere, oferindu-ne o victorie impresionantă, obținută după o luptă acerbă până la final.

Rezultatele echipei noastre și principalii marcatori:

  • 83-30 vs CSU UVT Timișoara: Banciu 14p, Yepez 10p, Lazic 10p, Dogaru 9p, Ispăşoiu, Bandik și Ghișe câte 7p.
  • 109-17 vs CSM Târgu Jiu: Dogaru 22p, Banciu 19p, Hășmășan 14p, Lazic 12p.
  • 71-69 vs U-BT Cluj Napoca: Ghișe 22p, Dogaru 13p și 7 capace!!!, Banciu 12p.

Alte știri sport din Sibiu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button