HANDBALULTIMELE ȘTIRI

Măgura Cisnădie pierde la Brăila. Urmează meciul cu CS Gloria Bistrița

Handbalistele de la Măgura Cisnădie au suferit o înfrângere miercuri seara, 22 februarie 2024, în deplasarea de la Brăila, cu Dunărea Brăila, scor 21-25.

Partida din etapa a 17-a a Ligii Naționale a debutat ezitant pentru echipa cisnădiană, care nu a reușit să marcheze în primele 10 minute, permițând Dunării să se distanțeze la 6-0.

Avantajul maxim al gazdelor a fost de 12-4 în minutul 17, după care Măgura a reușit să echilibreze jocul și să reducă din diferență.La pauză, Dunărea conducea cu 14-10. Partea a doua a fost mai disputată, cu ambele echipe luptând pentru victorie. Dunărea a reușit să mențină un avans constant de 5-6 goluri pe tot parcursul reprizei secunde.

Meciul s-a încheiat cu victoria echipei Dunărea Brăila, scor 25-21.

Măgura a avut o zi mai slabă în atac, dar a reușit să se apere bine, încasând puține goluri de la o echipă calificată în sferturile EHF European League. Cu 18 puncte acumulate după 17 meciuri, Cisnădia ocupă locul 8 în clasamentul Ligii Naționale, având un avans de trei puncte față de zona locurilor de baraj.