FOTBAL

U Cluj se califică dramatic în semifinalele Cupei României. Anselmo marchează golul victoriei în prelungiri!

Universitatea Cluj a obținut o victorie dramatică cu 1-0 în fața echipei Hermannstadt, miercuri seară, în sferturile de finală ale Cupei României, calificându-se astfel în penultimul act al competiției.

Meciul a fost unul tensionat și echilibrat, cu puține ocazii clare de ambele părți. Singurul gol al partidei a fost marcat de Federico Anselmo în minutul 90+3, aducând U Cluj în extaz.

Echipa din Cluj va juca în semifinale cu învingătoarea meciului dintre Universitatea Craiova și Oțelul Galați, programat pentru joi, ora 19:30.

U Cluj devine a treia echipă calificată în semifinalele Cupei României, după Corvinul Hunedoara (4-0 cu CFR Cluj) și FC Voluntari (0-0, 4-2 d.pen. cu FCU Craiova).