ALTE SPORTURIULTIMELE ȘTIRI

Băcilă Anastasia și Popa Vlad au fost adevăratele vedete ale Campionatului Național de Patinaj Viteză – Cupa Kids Talent

Bacila Anastasia și Popa Vlad au urcat din nou pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Etapa I a Campionatului Național – Cupa Kids Talent, competiție desfășurată la Brașov în perioada 31 mai – 1 iunie. Începutul de sezon a adus rezultate remarcabile pentru cei 17 sportivi din delegația CSS Sibiu, însoțiți de profesorii Andrei Cristina și Armenciu Ion.

Competiția de talie națională Kids Talent, desfășurată la Brașov, a reunit toate categoriile de copii și juniori de la centrele sportive din țară, incluzând Brașov, Cluj, Târgu Mureș, Sibiu și Ploiești. Peste 250 de sportivi s-au aliniat la start, iar delegația CSS Sibiu, formată din 17 sportivi, a reușit performanțe impresionante.

În clasamentul pe cluburi, CSS Sibiu a ocupat locul al treilea, Petrolul Ploiești s-a clasat pe locul al doilea, iar câștigătoarea a fost Clubul ITalent Brașov. Sportivii sibieni au urcat de 30 de ori pe podium în probele individuale și de 3 ori în probele de Teamsprint.

Deși delegația CSS Sibiu a fost mai mică comparativ cu alte cluburi, performanțele obținute demonstrează că, prin antrenament intens și dorință de autodepășire, se pot atinge rezultate excelente. Următoarele provocări pentru sportivii noștri vor fi Cupa României și Campionatul Național de copii, juniori și seniori, care se vor desfășura în luna august. Lotul de sportivi a dovedit că este pregătit pentru a face față acestor competiții și pentru a atinge obiective și mai înalte.