ATLETISMULTIMELE ȘTIRI

Rezultate notabile pentru atleții din Mediaș și Sibiu la Campionatul Național

Weekendul trecut, la București, s-a desfășurat etapa finală a Campionatului Național de Atletism, dedicat copiilor U14 și U13. La această competiție au participat și atleți de la cluburile din Mediaș și Sibiu.

Ioan Filip a fost la un pas de medalia de bronz la suliță, unde a aruncat 25,88 metri, clasându-se pe poziția a 4-a. Albert Andrei, la U13, a terminat la suliță pe locul 4 cu 23 de metri și 14 centimetri, ambii fiind legitimați la CSS Șoimii Sibiu.

Hancaș Ema a terminat pe locul 9 la înălțime, cu un rezultat de 1,10 metri. Aceeași sportivă a participat și la lungime, unde a sărit 3,94 metri, clasându-se pe locul 18 din 40 de sportivi.

La băieți, Filip Ioan a terminat competiția pe locul 8 după ce a sărit 4 metri și 72 de centimetri. La greutate, Albuletu Andrei a obținut medalia de bronz în proba de greutate, după ce a aruncat 7 metri și 37 de centimetri. Tot Ioan Filip a fost la un pas de bronz după ce la suliță a aruncat 25 de metri și 88 de centimetri.

Moldovan Daria, de la CSS Mediaș, a terminat proba de 1.500 de metri pe poziția a 5-a, cu timpul de 5 minute, 33 de secunde și 39 de sutimi. Gligor Alesia a terminat proba de 800 de metri cu 2 minute, 32 de secunde și 54 de sutimi la U14, iar Surdu Raluca a terminat pe locul 7 în proba de 1.500 de metri la U13.