Luptătorul medieșean Andreas Binder a obținut una dintre cele mai importante victorii ale carierei, după ce l-a învins prin TKO, încă din prima rundă, pe sportivul turc Sodiq Yacar în gala Cage Warriors. După succesul obținut, Binder a declarat că este pregătit pentru următorul pas al carierei și speră să primească în curând șansa de a lupta în UFC.
„A fost al doilea meu meci în care am fost cap de afiș pentru această promoție. M-am luptat cu un sportiv din Turcia care avea 20 de victorii în palmares. Acest meci a avut o miză foarte mare, fiind foarte important în perspectiva unei lupte pentru titlul mondial. Acum există și posibilitatea să semnez cu UFC în următoarele luni, însă totul depinde de ce se va întâmpla în perioada următoare.
A fost un meci pe care nimeni nu a vrut să îl accepte la această categorie de greutate. A fost o luptă calculată, am fost foarte bine pregătit și am reușit să obțin victoria prin TKO. În acest moment, eu aleg ce urmează: pot lupta pentru titlu sau pot semna cu UFC. Am foarte multe opțiuni în această perioadă. A fost cea mai importantă luptă din cariera mea.
De fiecare dată când urc în cușcă nu uit niciodată de unde am plecat. Sunt mândru de această victorie și de performanța obținută. Acum, cu Dumnezeu înainte, sper să ajung la cel mai înalt nivel”, a declarat medieșeanul Andreas Binder, într-un interviu acordat pentru SportinSibiu.ro, după victoria obținută în fața sportivului turc.
@sportinsibiu Medieșeanul Andreas Binder, tot mai aproape de UFC după cel mai important meci din cariera sa. Detalii pe www.sportinsibiu.ro #sibiu #sport #medias #UFC #MMA #sportcontact #romania










