Echipa U21 de baschet 3×3 a clubului CSU Sibiu a participat, duminică, la primul turneu din cadrul Campionatului Național, competiție desfășurată la Arena de Baschet din București.
Formația sibiană, alcătuită din Dragan Elias, Rareș Herciu, Luca Ciurea și Șerban Alexandru Jeleș, a încheiat primul turneu al verii pe locul al patrulea, după o serie de meciuri disputate împotriva unor adversari puternici.
În cadrul competiției, baschetbaliștii sibieni au obținut două victorii și au suferit două înfrângeri. CSU Sibiu a trecut de Sportul Studențesc, scor 21-6, și de CSU Știința București 2, scor 19-13.
În celelalte două partide, sibienii au fost învinși la limită de CSU Pitești, scor 17-21, respectiv de CSU ASE București, scor 19-20.
Reprezentanții clubului sibian au anunțat că echipa va participa și la al doilea turneu al competiției, programat în prima parte a lunii iulie. La finalul acestei faze, primele șase clasate vor obține calificarea la turneul final al Campionatului Național U21 de baschet 3×3.
Obiectivul formației pregătite de CSU Sibiu este calificarea la turneul final și o clasare cât mai bună în ierarhia națională.








