exclusiv / Andrei Petică, din nou în galben-albastru după opt ani: „Mi-am dorit foarte mult să revin la Sibiu”

andrei-patica-csu-sibiu-baschet1

Acasă. Acesta este cuvântul care definește cel mai bine revenirea lui Andrei Petică la BC CSU Sibiu. După experiențele trăite la Galați și Corona Brașov, baschetbalistul sibian a decis că a venit momentul să îmbrace din nou tricoul galben-albastru.

La opt ani de la primul său sezon în Sala Transilvania, Petică revine cu mai multă experiență și cu dorința de a contribui la readucerea echipei în lupta pentru podium. În exclusivitate pentru SportinSibiu.ro, Andrei Petică a vorbit despre emoțiile revenirii, relația specială cu suporterii sibieni și obiectivele sale pentru noul sezon.

Andrei, după opt ani revii la CSU Sibiu. Cum ai primit vestea că vei îmbrăca din nou tricoul galben-albastru?

R: Mi-am dorit foarte mult sa revin la CSU Sibiu, deoarece pentru mine este ACASA, iar faptul ca s-a putut concretiza aceasta revenire este o onoare si un vis implinit. Simt o mare responsabilitate pentru a da totul pe teren, mai ales ca voi avea din nou alaturi familia, prietenii si cei mai frumosi suporteri pe care i-am intalnit pana acum in campionat.

Ce îți amintești cel mai bine din perioada petrecută la Sibiu în sezonul 2017-2018?

R: 2017-2018 a fost sezonul cu cel mai bun rezultat din cariera mea, insa in acelasi timp a fost si singurul sezon in care accidentarile m-au fortat sa stau mult timp in afara terenului si de aceea am simtit mereu ca am ramas cu o restanta fata de echipa si suporterii CSU Sibiu.

andrei-patica-csu-sibiu-baschet12

Cât de mult au contat suporterii și atmosfera din Sala Transilvania în decizia de a reveni la Sibiu?

R: Sa fiu sincer, in toti acesti ani, nu am auzit vreodata vreun coleg cu care am impartit vestiarul, care sa nu spuna ca ar dori sa joace la Sibiu, datorita suporterilor si a atmosferei pe care acestia o fac in sala. Munca depusa in acesti ani a fost mereu pentru acelasi scop, de a reveni la echipa cu cei mai faini suporteri.

În acești opt ani ai trecut pe la Galați și Brașov. Cu ce experiență și cu ce lecții te întorci acum la CSU Sibiu?

R: Dupa acesti ani la Galati si Brasov vin cu mult mai multe meciuri in picioare si in aceasta perioada am invatat sa ma bucur de faptul ca am ocazia de a-mi castiga existenta facand ceea ce-mi place. Totusi si sezoanele petrecute in liga secunda, in perioada pandemiei, m-au maturizat enorm, am primit multe minute, am ales sa ma antrenez suplimentar pentru a-mi depasi limitele si am reusit sa devin un exemplu pentru jucatorii tineri din echipa, tocmai aceste aspecte m-au ajutat sa revin in forta in Liga Nationala.

Cum te-ai schimbat ca jucător față de momentul în care ai plecat de la Sibiu?

R: In acesti ani am invatat cu adevarat ce inseamna sa fii profesionist si ca perioada dintre sezoane nu e timp liber, ci o oportunitate de a deveni mai bun. Astfel am reusit sa imi exploatez tot mai mult atributele pe care le aveam deja ca si jucator, conditia fizica este un atuu pe care il am si de aceea investesc continuu pentru a fi cat mai disponibil si eficient pentru echipa.

Ce discuții ai avut cu Dan Fleșeriu și ce te-a convins că acesta este momentul potrivit pentru revenire?

R: Eu din start am fost foarte clar asupra dorintei mele de a juca din nou acasa si de a ajuta pe CSU sa revina unde ii e locul, cat mai sus in clasament. Iar coach Dan Fleseriu, tinand cont de aportul meu la echipele precedente, a considerat impreuna cu cei din conducere ca se pot baza pe mine si pe experienta mea si ca impreuna vom putea obtine rezultatele cu care fanii CSU s-au obisnuit.

Care sunt obiectivele tale personale și ale echipei pentru sezonul 2026-2027?

R: Personal, imi doresc sa am un impact pozitiv asupra rezultatelor echipei. Cred ca toata lumea care ma cunoaste stie ca nu caut statistici individuale, ba chiar din contra, pot contribui cu lucruri mici care nu se vad insa cantaresc mult intr-o echipa castigatoare. Sunt desigur capabil de meciuri in care sa ies mai mult in evidenta din punct de vedere statistic insa nu asta ma defineste ca si jucator.

In ceea ce priveste echipa, imi doresc sa ajungem pe podium, evident, avem toate atuurile, un antrenor experimentat, stafful dedicat, insa aici exista ceva ce nu exista la majoritatea echipelor din campionat, si anume, “al 6-lea jucator”!

Ce mesaj le transmiți suporterilor sibieni înainte de revederea din Sala Transilvania

R: Mesajul meu catre suporteri este ca ma bucur ca in sfarsit nu ne mai vedem din postura de adversari si abia astept sa lupt pentru echipa si sa cantam impreuna dupa meciuri! Hai CSU!!

CUPA MONDIALĂ 2026

⚽ Urmărește cele mai noi știri despre Campionatul Mondial 2026

Rezultate, program, clasamente, reacții și cele mai importante informații de la CM 2026.

Vezi toate articolele →

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *