Internare de urgență pentru selecționerul României: medicii îl monitorizează atent

Selecționerul naționalei României, Mircea Lucescu, a fost internat de urgență după ce a contractat o gripă severă, anunță surse din sport. Tehnicianul a confirmat situația și a declarat că este sub supravegherea medicilor, sperând să se refacă cât mai repede.

La finalul anului trecut, Lucescu a acuzat o stare de rău și a anulat o deplasare în Antalya, unde intenționa să urmărească formațiile din SuperLigă aflate în pregătire. În urmă cu câteva săptămâni, el a precizat că nu s-a simțit bine și că a preferat să rămână în țară, urmând să se alăture echipei atunci când starea sa de sănătate îi va permite, scrie Digi24.

„Am fost internat la începutul anului, apoi am fost externat. Între timp am luat o gripă severă și am fost nevoit să mă internez din nou, fiindcă am făcut și febră mare, 39 de grade. Sunt sub supravegherea medicilor, sper să mă refac repede”, a declarat Mircea Lucescu.

Selecționerul speră să fie apt pentru pregătirea semifinalei barajului de calificare la Cupa Mondială 2026, împotriva Turciei, programată pe 26 martie, în deplasare. Dacă „Tricolorii” vor obține victoria, vor întâlni în meciul decisiv învingătoarea dintre Slovacia și Kosovo, pe 31 martie, tot în deplasare.

CUPA MONDIALĂ 2026

⚽ Urmărește cele mai noi știri despre Campionatul Mondial 2026

Rezultate, program, clasamente, reacții și cele mai importante informații de la CM 2026.

Vezi toate articolele →

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *