Campionatele Naționale de Ciclism pe Șosea s-au încheiat la Loamneș. Cine sunt noii campioni

Județul Sibiu a fost, în acest weekend, gazda Campionatelor Naționale de Ciclism pe Șosea, competiție desfășurată în localitatea Loamneș. Cei mai buni cicliști din țară s-au întrecut pentru titlurile naționale la mai multe categorii de vârstă.

La categoria Elite masculin, Cristian Răileanu (CSA Steaua) și-a reconfirmat statutul de favorit și a cucerit al doilea titlu național al weekendului, după ce s-a impus duminică în proba de fond. Răileanu, campion și în 2024, a încheiat cursa cu timpul de 3 ore, 47 minute și 32 de secunde.

Pe locul secund s-a clasat Horea Ștefan Precup (CS Voința Cluj-Napoca), la 9 secunde în urma învingătorului, iar podiumul a fost completat de Andrei Cărbunarea (CS Voința Cluj-Napoca), sosit la 10 secunde.

La Elite feminin, titlul național i-a revenit Ianei Balteș (CSU Târgu Mureș). În competițiile rezervate juniorilor U19, victoriile au fost obținute de Theo Trică (CS Olimpia București) și Bianca Cristina Pătrașcu (Club Ciclism Turbo).

La categoria U17, campioni naționali au devenit Flavius Pavel Enescu (ACS Olimpic Zărnești) și Mara Perșoiu-Târâtu (ACS Olimpic Zărnești).

CUPA MONDIALĂ 2026

⚽ Urmărește cele mai noi știri despre Campionatul Mondial 2026

Rezultate, program, clasamente, reacții și cele mai importante informații de la CM 2026.

Vezi toate articolele →

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *