Un fost jucător al Gaz Metan Mediaș preia banca Stelei la baschet


Warning: Attempt to read property "post_content" on null in /home/sportins/domains/sportinsibiu.ro/public_html/wp-content/plugins/cmsmasters-elementor-addon/modules/template-pages/widgets/post-featured-image.php on line 1226

CSA Steaua a anunțat miercuri numirea lui Andrei Mandache în funcția de antrenor al echipei de baschet a clubului din Capitală.

La 37 de ani, Mandache a decis să își încheie cariera de jucător și să se dedice pregătirii unei noi generații de baschetbaliști.

Fost conducător de joc la BC Gaz Metan Mediaș, Mandache a evoluat în trei perioade pentru Steaua (2010-2011, 2018-2021 și 2024-2025) și a acumulat experiență valoroasă pe plan intern și internațional, inclusiv în Eurochallenge.

Mandache a urmat cursurile Centrului Național de Formare și Perfecționare a Antrenorilor și Euroleague Head Coaches Board Academy, pregătindu-se temeinic pentru această etapă a carierei.

În perioada sa la Gaz Metan Mediaș, Mandache a contribuit la obținerea Cupei României (2012-2013) și a adunat numeroase minute și puncte în campionatul intern, fiind un jucător de referință pentru echipă.

Acum, fostul jucător își începe aventura pe banca tehnică a Stelei, într-un nou capitol al carierei sale sportive.

CUPA MONDIALĂ 2026

⚽ Urmărește cele mai noi știri despre Campionatul Mondial 2026

Rezultate, program, clasamente, reacții și cele mai importante informații de la CM 2026.

Vezi toate articolele →

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *