Eric de Oliveira spune adevărul pe care mulți îl evită: „Nu se mai poate așa”

Fostul mijlocaș ofensiv Eric de Oliveira, cel mai prolific marcator străin din istoria Ligii 1, și-a exprimat nemulțumirea față de noul format al Ligii Campionilor într-un interviu exclusiv pentru Sport.ro.

„Nu-mi place noul format. Nu îl înțeleg deloc. Joci, pierzi, și tot mergi mai departe. Real Madrid a pierdut o mulțime de meciuri și este în continuare în competiție. Este prea complicat. Cred că ei s-au plictisit și încearcă să facă un ban, 100%”, a declarat Eric de Oliveira.

Fostul fotbalist a atras atenția și asupra numărului mare de meciuri disputate de fotbaliști în prezent, care poate afecta performanța și sănătatea acestora. „S-au introdus tot felul de competiții la final de an. Toți sunt obosiți. Ai văzut ce scandal a fost cu antrenorul de la Chelsea, nu? Au jucat 73 de meciuri într-un an. Când eram la Pandurii, în Europa League, jucam vreo 34 de meciuri. Acum ajung la 70. Este prea mult”, a mai adăugat brazilianul.

Noul format al Ligii Campionilor implică 36 de echipe într-un singur clasament. Fiecare echipă joacă opt meciuri împotriva unor adversari diferiți, iar primele opt se califică direct în optimile competiției, echipele clasate între locurile 9 și 24 jucând baraj, restul fiind eliminate.

Eric de Oliveira rămâne astfel sceptic cu privire la aceste schimbări și la modul în care ele influențează atât competiția, cât și performanța fotbaliștilor.

CUPA MONDIALĂ 2026

⚽ Urmărește cele mai noi știri despre Campionatul Mondial 2026

Rezultate, program, clasamente, reacții și cele mai importante informații de la CM 2026.

Vezi toate articolele →

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *